Skip to content

581 Nassau AvePaulsboro, NJ 08066

Built 1920

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Nov 12, 2021

Property Information

Block30
Lot44
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,448
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,900
27%
Improvement Value:$78,600
73%
Total Assessment$107,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,730+0.1%
2024$4,726+3.9%
2023$4,549+0.6%
2022$4,521+3.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$170,000
Sq Ft1,448DeedBook 6582, Page 103Recorded11/17/2021

Property Sale

Sale
$126,150
DeedBook 3992, Page 172

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 3326, Page 271

Property Built

Built

Year Built: 1920