Skip to content

57 Capitol StPaulsboro, NJ 08066

Built 1920

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Apr 25, 2022

Property Information

Block38
Lot23
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,457
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$11,100
9%
Improvement Value:$108,700
91%
Total Assessment$119,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,271+0.1%
2024$5,266+35.1%
2023$3,898+0.6%
2022$3,874+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000
Sq Ft1,457DeedBook 6682, Page 177Recorded5/19/2022

Property Sale

Sale
$40,000
Sq Ft1,457DeedBook 6564, Page 167Recorded10/15/2021

Property Sale

Sale
$43,000
DeedBook 3830, Page 88

Property Sale

Sale
$27,500
DeedBook 2818, Page 286

Property Built

Built

Year Built: 1920