Skip to content

535 Lincoln AvePaulsboro, NJ 08066

Built 1917

Last Sale Price
$216,000
Last Sale Date
Mar 31, 2022

Property Information

Block37
Lot20
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,016
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,400
18%
Improvement Value:$133,700
82%
Total Assessment$162,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,132+0.1%
2024$7,126+10.2%
2023$6,467+0.6%
2022$6,427+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$216,000
Sq Ft2,016DeedBook 6671, Page 6Recorded4/27/2022

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4398, Page 303

Property Built

Built

Year Built: 1917