Skip to content

42 Roosevelt StPaulsboro, NJ 08066

Built 1920
Other Exempt

Last Sale Price
$127,000
Last Sale Date
Aug 3, 2005

Property Information

Block40
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
Description2SF3G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,683
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,400
11%
Improvement Value:$97,500
89%
Total Assessment$109,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2010$3,892+17.5%
2009$3,313+8.4%
2008$3,057+6.6%
2007$2,868+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 4052, Page 222

Property Sale

Sale
$83,000
DeedBook 3024, Page 144

Property Built

Built

Year Built: 1920