Skip to content

18 Roosevelt StPaulsboro, NJ 08066

Built 1920

Last Sale Price
$152,000
Last Sale Date
Aug 23, 2023

Property Information

Block40
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,272
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$13,100
15%
Improvement Value:$73,100
85%
Total Assessment$86,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,793+2.7%
2024$3,693+3.9%
2023$3,555+0.6%
2022$3,533+3.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$152,000
Sq Ft1,272DeedBook 6910, Page 196Recorded9/19/2023

Property Sale

Sale
$100,500
DeedBook 4086, Page 271

Property Built

Built

Year Built: 1920