Skip to content

742 Delaware StPaulsboro, NJ 08066

Built 1920

Last Sale Price
$40,000
Last Sale Date
Sep 22, 1998

Property Information

Block40
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,738
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,100
12%
Improvement Value:$122,200
88%
Total Assessment$138,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,085+0.1%
2024$6,080+3.9%
2023$5,853+0.6%
2022$5,817+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 2924, Page 142

Property Sale

Sale
$88,500
DeedBook 2428, Page 165

Property Built

Built

Year Built: 1920