Skip to content

327 Billingsport RdPaulsboro, NJ 08066

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 19, 2019

Property Information

Block44
Lot22
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page5

Building Details

Building Class33
Description2SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,600
27%
Improvement Value:$45,600
73%
Total Assessment$62,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,737+0.1%
2024$2,734+3.9%
2023$2,632+0.6%
2022$2,616+3.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$15,000

From:

To:

Sq Ft1,152DeedBook 5754, Page 73Recorded10/20/2017

Property Built

Built

Year Built: 1940