Skip to content

501a-501b 4th StPaulsboro, NJ 08066

Built 1956

Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
Jan 26, 2017

Property Information

Block44
Lot30
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page5

Building Details

Building Class43
Description1SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,328
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,200
26%
Improvement Value:$84,100
74%
Total Assessment$113,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,985+0.1%
2024$4,981+3.9%
2023$4,795+0.6%
2022$4,765+3.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$165,384

From:

To:

Sq Ft1,488DeedBook 5205, Page 71Recorded7/1/2014

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Built

Built

Year Built: 1956