Skip to content

402 Billingsport RdPaulsboro, NJ 08066

Built 1900

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Jun 7, 2021

Property Information

Block52
Lot13
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page4

Building Details

Building Class45
Description2SCB
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,684
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,600
17%
Improvement Value:$130,000
83%
Total Assessment$156,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,890+0.1%
2024$6,884+5.6%
2023$6,522+0.6%
2022$6,481+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000
Sq Ft2,684DeedBook 6493, Page 222Recorded6/17/2021

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

Sq Ft2,684DeedBook 5728, Page 64Recorded9/11/2017

Property Built

Built

Year Built: 1900