Skip to content

1001 Haskell AvePaulsboro, NJ 08066

Built 1938

Last Sale Price
$35,000
Last Sale Date
Nov 1, 2022

Property Information

Block56
Lot12
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage564
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,800
31%
Improvement Value:$37,000
69%
Total Assessment$53,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,367+0.1%
2024$2,365+3.9%
2023$2,277+0.6%
2022$2,263+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$35,000
Sq Ft564DeedBook 6775, Page 250Recorded11/16/2022

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 2946, Page 338

Property Built

Built

Year Built: 1938