Skip to content

1042 Penn Line RdPaulsboro, NJ 08066

Built 1920

Last Sale Price
$35,000
Last Sale Date
Apr 27, 2017

Property Information

Block56
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,344
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,000
16%
Improvement Value:$83,200
84%
Total Assessment$99,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,365+0.1%
2024$4,361+3.9%
2023$4,198+0.6%
2022$4,172+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$35,000

From:

To:

Sq Ft1,344DeedBook 5649, Page 63Recorded5/8/2017

Property Built

Built

Year Built: 1920