Skip to content

26 E Monroe StPaulsboro, NJ 08066

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 25, 2018

Property Information

Block64
Lot6
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,881
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,500
12%
Improvement Value:$76,900
88%
Total Assessment$87,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,846+0.1%
2024$3,842+3.9%
2023$3,699+0.6%
2022$3,676+3.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$6,000

From:

To:

Sq Ft1,881DeedBook 5873, Page 173Recorded5/18/2018

Property Built

Built

Year Built: 1920