Skip to content

421 Beacon AvePaulsboro, NJ 08066

Built 1950
Residential
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 22, 2002

Property Information

Block6
Lot19
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,278
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,900
27%
Improvement Value:$77,800
73%
Total Assessment$106,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,695+0.1%
2024$4,691+3.9%
2023$4,516+0.6%
2022$4,488+3.2%
Property History
Foreclosures1

Foreclosure Case F-002760-26

Active
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Open
Original Mortgage••••••••Mortgage Date98/96/1274

Property Built

Built

Year Built: 1950