Skip to content

15 W Adams StPaulsboro, NJ 08066

Built 1920

Last Sale Price
$173,000
Last Sale Date
Feb 21, 2023

Property Information

Block72
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,202
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,600
14%
Improvement Value:$80,700
86%
Total Assessment$93,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,105+0.1%
2024$4,101+45.1%
2023$2,827+0.6%
2022$2,810+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$173,000
Sq Ft1,202DeedBook 6830, Page 219Recorded3/28/2023

Property Sale

Sale
$99,000
DeedBook 4307, Page 115

Property Built

Built

Year Built: 1920