Skip to content

1514 Pine StPaulsboro, NJ 08066

Built 1920

Owner
---
Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Nov 22, 2024

Property Information

Block111
Lot16
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,180
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,000
20%
Improvement Value:$65,800
80%
Total Assessment$81,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,599+0.1%
2024$3,596+3.9%
2023$3,462+0.6%
2022$3,441+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000
Sq Ft1,180DeedBook 7103, Page 183Recorded12/9/2024

Property Built

Built

Year Built: 1920