Skip to content

206 W Adams StPaulsboro, NJ 08066

Built 1978

Owner
---
Last Sale Price
$189,000
Last Sale Date
Jun 17, 2025

Property Information

Block77
Lot15
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1SV
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage960
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$12,100
17%
Improvement Value:$60,000
83%
Total Assessment$72,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,172+0.1%
2024$3,170+3.9%
2023$3,051+0.6%
2022$3,033+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$189,000
Sq Ft960DeedBook 7215, Page 150Recorded8/4/2025

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 3924, Page 62

Property Sale

Sale
$25,001
DeedBook 2497, Page 79

Property Built

Built

Year Built: 1978