Skip to content

237 W Washington StPaulsboro, NJ 08066

Built 1920

Last Sale Price
$600
Last Sale Date
Oct 23, 2015

Property Information

Block77
Lot20
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1SS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage644
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,700
27%
Improvement Value:$33,600
73%
Total Assessment$46,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,037+0.1%
2024$2,035+3.9%
2023$1,959+0.6%
2022$1,947+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$600

From:

To:

Sq Ft644DeedBook 5387, Page 260Recorded10/28/2015

Property Sale

Sale
$32,000
DeedBook 4074, Page 305

Property Built

Built

Year Built: 1920