Skip to content

10 W Adams StPaulsboro, NJ 08066

Built 1920
Residential
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$118,900
Last Sale Date
Nov 13, 2009

Property Information

Block79
Lot6
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,804
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,800
12%
Improvement Value:$96,300
88%
Total Assessment$109,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,800+0.1%
2024$4,796+3.9%
2023$4,617+0.6%
2022$4,589+3.2%
Property History
Sales4Foreclosures1

Foreclosure Case F-014047-25

Active
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Open
Mortgage Date98/96/1274

Property Sale

Sale
$118,900
DeedBook 4716, Page 313

Property Sale

Sale
$106,557
DeedBook 4048, Page 143

Property Sale

Sale
$46,500
DeedBook 3408, Page 151

Property Sale

Sale
$69,500
DeedBook 2492, Page 308

Property Built

Built

Year Built: 1920