Skip to content

572 Mantua AvePaulsboro, NJ 08066

Built 1950

Last Sale Price
$101,000
Last Sale Date
Mar 30, 2001

Property Information

Block7
Lot19
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
Description1SAL2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,760
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,900
19%
Improvement Value:$121,600
81%
Total Assessment$150,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,622+0.1%
2024$6,616+3.9%
2023$6,369+0.6%
2022$6,330+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$101,000
DeedBook 3240, Page 294

Property Built

Built

Year Built: 1950