Skip to content

555 Beacon AvePaulsboro, NJ 08066

Built 1957

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Sep 12, 2023

Property Information

Block7
Lot35
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
Description1SBV
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,985
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,800
21%
Improvement Value:$121,100
79%
Total Assessment$153,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,772+25.8%
2024$5,385+3.9%
2023$5,184+0.6%
2022$5,152+3.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$275,000
Sq Ft1,985DeedBook 6914, Page 23Recorded9/26/2023

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft1,985DeedBook 5369, Page 336Recorded9/18/2015

Property Built

Built

Year Built: 1957