Skip to content

579 Beacon AvePaulsboro, NJ 08066

Built 1920

Last Sale Price
$148,000
Last Sale Date
Jun 13, 2016

Property Information

Block7
Lot41
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,948
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,900
21%
Improvement Value:$108,100
79%
Total Assessment$137,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,028+0.1%
2024$6,023+3.9%
2023$5,798+0.6%
2022$5,762+3.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$148,000

From:

To:

Sq Ft1,948DeedBook 5492, Page 338Recorded7/5/2016

Property Sale

Sale
$181,400
DeedBook 4317, Page 166

Property Built

Built

Year Built: 1920