Skip to content

16 W Washington StPaulsboro, NJ 08066

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 23, 2023

Property Information

Block86
Lot9
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,012
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$11,900
16%
Improvement Value:$62,500
84%
Total Assessment$74,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,274+0.1%
2024$3,271+3.9%
2023$3,149+0.6%
2022$3,129+3.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$40,000
Sq Ft1,012DeedBook 6576, Page 293Recorded11/8/2021

Property Sale

Sale
$11,200
DeedBook 2893, Page 319

Property Built

Built

Year Built: 1920