Skip to content

1201 Commerce StPaulsboro, NJ 08066

Built 1900

Last Sale Price
$710,000
Last Sale Date
Jun 6, 2022

Property Information

Block89
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page8

Building Details

Building Class45
Description2SF1G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,056
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,900
12%
Improvement Value:$97,100
88%
Total Assessment$110,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,840+0.1%
2024$4,836+3.9%
2023$4,655+0.6%
2022$4,627+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$48,000
DeedBook 4809, Page 76

Property Built

Built

Year Built: 1900