Skip to content

24 E Adams StPaulsboro, NJ 08066

Built 1920

Last Sale Price
$730,000
Last Sale Date
Jun 6, 2022

Property Information

Block80
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page8

Building Details

Building Class28
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,120
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,000
26%
Improvement Value:$52,200
74%
Total Assessment$70,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,089+0.1%
2024$3,086+3.9%
2023$2,971+0.6%
2022$2,953+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 3625, Page 295

Property Built

Built

Year Built: 1920