Skip to content

317 Thomson AvePaulsboro, NJ 08066

Built 1930

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Jul 14, 2006

Property Information

Block98
Lot16
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage854
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,300
23%
Improvement Value:$58,400
77%
Total Assessment$75,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,331+0.1%
2024$3,328+3.9%
2023$3,204+0.6%
2022$3,184+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 4247, Page 9

Property Built

Built

Year Built: 1930