Skip to content

316 W Broad StPaulsboro, NJ 08066

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 29, 2021

Property Information

Block98
Lot6
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,552
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,700
14%
Improvement Value:$92,300
86%
Total Assessment$107,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,708+0.1%
2024$4,704+3.9%
2023$4,528+0.6%
2022$4,500+3.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 3825, Page 97

Property Sale

Sale
$45,300
DeedBook 2811, Page 322

Property Built

Built

Year Built: 1920