Skip to content

201 Woodlawn AveSewell, NJ 08080

Built 1960

Last Sale Date
Jan 13, 2069

Property Information

Block103
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningNC
Sq Footage1,792
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,400
20%
Improvement Value:$146,200
80%
Total Assessment$183,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,791+2.9%
2024$6,600+4.7%
2023$6,303+1.5%
2022$6,208-7.7%
Property History

Property Sale

Sale
$183,000
Sq Ft1,792DeedBook 6807, Page 103Recorded1/30/2023

Property Sale

Sale
$177,500
DeedBook 5027, Page 295

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 3890, Page 98

Property Sale

SaleMulti
$124,000
DeedBook 3228, Page 111

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 2225, Page 62

Property Built

Built

Year Built: 1960