Skip to content

137 Ganttown RdBlackwood, NJ 08012

Built 1971
Church/Charitable

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Dec 7, 2023

Property Information

Block111
Lot12
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,784
Acreage2.99

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,300
40%
Improvement Value:$166,600
60%
Total Assessment$278,900

Tax History

YearProperty taxesChange
1992$3,722-22.2%
1991$4,781+57.2%
1990$3,042
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 2045, Page 293

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1971