Skip to content

4271 Rte 42Blackwood, NJ 08012

Commercial

Last Sale Price
$3,425,000
Last Sale Date
May 14, 2009

Property Information

Block114
Lot11
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1901

Building Details

Building Class---
DescriptionVW/SUBARU DEALE
Dwellings---
ZoningHC
Sq Footage---
Acreage7.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,482,000
41%
Improvement Value:$2,157,000
59%
Total Assessment$3,639,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$134,607+2.9%
2024$130,822+4.7%
2023$124,927+16.7%
2022$107,070+0.9%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$3,425,000
DeedBook 4665, Page 282

Property Sale

SaleMulti
$1,400,000
DeedBook 2629, Page 5

Property Sale

SaleMulti
$2,265,000
DeedBook 1765, Page 27