Skip to content

160 Fries Mill Rd(Block 114 Lot 4)Blackwood, NJ 08012

Commercial

Last Sale Price
$1,550,000
Last Sale Date
Jan 26, 2017

Property Information

Block114
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1901

Building Details

Building Class---
Description1SM
Dwellings---
ZoningHC
Sq Footage---
Acreage3.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$621,300
42%
Improvement Value:$843,700
58%
Total Assessment$1,465,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$54,190+2.9%
2024$52,667+4.7%
2023$50,293+1.5%
2022$49,532+288.3%
Property History

Property Sale

Sale
$1,550,000

From:

To:

DeedBook 5614, Page 311Recorded3/6/2017

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 4916, Page 136

Property Sale

SaleMulti
$874,000
DeedBook 2308, Page 52