Skip to content

155 Hurffville CrosskeysSewell, NJ 08080

Commercial

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Jul 29, 2014

Property Information

Block89
Lot12
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class---
Description2SM, POOLS
Dwellings---
ZoningHC
Sq Footage---
Acreage1.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$222,600
48%
Improvement Value:$242,400
52%
Total Assessment$465,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,200+2.9%
2024$16,717+4.7%
2023$15,963+1.5%
2022$15,722+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

DeedBook 5220, Page 109Recorded8/7/2014

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 2445, Page 170

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 2174, Page 334

Property Sale

Sale
$246,000
DeedBook 1686, Page 117