Skip to content

3641 Rte 42Blackwood, NJ 08012

Commercial

Last Sale Price
$4,125,000
Last Sale Date
May 3, 2011

Property Information

Block115
Lot22
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class---
DescriptionFORD 2 BLDGS
Dwellings---
ZoningHC
Sq Footage---
Acreage18.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,255,000
39%
Improvement Value:$3,487,800
61%
Total Assessment$5,742,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$212,426+2.9%
2024$206,454+4.7%
2023$197,150+1.5%
2022$194,164-6.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$4,125,000
DeedBook 4867, Page 124

Property Sale

Sale
$2,334,000
DeedBook 1626, Page 326