Skip to content

137 Delsea DrSewell, NJ 08080

Built 1951

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Mar 26, 2003

Property Information

Block15
Lot8
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.04

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningHC
Sq Footage1,331
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,600
44%
Improvement Value:$76,900
56%
Total Assessment$137,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,086+2.9%
2024$4,943+4.7%
2023$4,720+1.5%
2022$4,649-16.6%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 3608, Page 151

Property Built

Built

Year Built: 1951