Skip to content

222 Chestnut StBlackwood, NJ 08012

Built 1971

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Jul 15, 2024

Property Information

Block171
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,017
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,300
27%
Improvement Value:$119,800
73%
Total Assessment$163,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,033+2.9%
2024$5,863+4.7%
2023$5,599+1.5%
2022$5,514+11.7%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000
Sq Ft1,017DeedBook 7037, Page 77Recorded7/18/2024

Property Sale

Sale
$94,000
DeedBook 2556, Page 177

Property Sale

Sale
$59,973
DeedBook 1496, Page 1178

Property Built

Built

Year Built: 1971