Skip to content

141 Garfield AveBlackwood, NJ 08012

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 28, 2020

Property Information

Block171
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,960
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
23%
Improvement Value:$170,200
77%
Total Assessment$220,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,145+2.9%
2024$7,916+4.7%
2023$7,559+1.5%
2022$7,445-1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft1,982DeedBook 5955, Page 157

Property Sale

SaleMulti
$38,000
DeedBook 1324, Page 208

Property Built

Built

Year Built: 1955