Skip to content

208 Copper StBlackwood, NJ 08012

Built 1960

Last Sale Price
$186,400
Last Sale Date
Apr 15, 2019

Property Information

Block180
Lot11
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,442
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,500
28%
Improvement Value:$132,400
72%
Total Assessment$183,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,802+2.9%
2024$6,611+4.7%
2023$6,313+1.5%
2022$6,218-8.5%
Property History

Property Sale

Sale
$186,400

From:

To:

Sq Ft1,442DeedBook 6075, Page 318Recorded5/1/2019

Property Sale

SaleMulti
$106,000
DeedBook 2943, Page 73

Property Sale

SaleMulti
$45,000
DeedBook 1366, Page 421

Property Built

Built

Year Built: 1960