Skip to content

8 John Witherspoon BldgBlackwood, NJ 08012

Built 1973

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Mar 21, 2019

Property Information

Block192
Lot7
QualifierC5308
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2505

Building Details

Building Class35
DescriptionUPPER-FRONT
Dwellings1
ZoningH
Sq Footage950
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
34%
Improvement Value:$66,800
66%
Total Assessment$101,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,766+2.9%
2024$3,660+4.7%
2023$3,495+1.5%
2022$3,442+17.9%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000

From:

To:

Sq Ft950DeedBook 6057, Page 307Recorded3/28/2019

Property Sale

Sale
$57,000

From:

To:

Sq Ft950DeedBook 5839, Page 219Recorded3/27/2018

Property Sale

Sale
$43,000
DeedBook 2960, Page 291

Property Sale

SaleMulti
$39,500
DeedBook 1461, Page 78

Property Built

Built

Year Built: 1973