Skip to content

Linwood Ave(Block 203 Lot 6)Grenloch, NJ 08032

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 18, 2018

Property Information

Block203
Lot6
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningC
Sq Footage522
Acreage2.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,200
69%
Improvement Value:$35,400
31%
Total Assessment$112,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,165+2.9%
2024$4,048+4.7%
2023$3,866+1.5%
2022$3,807+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 1252, Page 691

Property Built

Built

Year Built: 1940