Skip to content

105 Linwood AveGrenloch, NJ 08032

Built 1951

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Aug 5, 2024

Property Information

Block203
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1SFIG
Dwellings1
ZoningC
Sq Footage1,025
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,000
36%
Improvement Value:$99,600
64%
Total Assessment$155,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,756+2.9%
2024$5,594+4.7%
2023$5,342+1.5%
2022$5,261+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$310,000
Sq Ft1,025DeedBook 7047, Page 60Recorded8/7/2024

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

Sq Ft1,025DeedBook 5463, Page 45Recorded5/5/2016

Property Built

Built

Year Built: 1951