Skip to content

101 Linwood AveGrenloch, NJ 08032

Built 1960

Last Sale Price
$73,000
Last Sale Date
May 22, 1997

Property Information

Block203
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningC
Sq Footage1,724
Acreage0.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,800
27%
Improvement Value:$156,200
73%
Total Assessment$215,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,953+2.9%
2024$7,729+4.7%
2023$7,381+1.5%
2022$7,269+7.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$73,000
DeedBook 2767, Page 160

Property Built

Built

Year Built: 1960