Skip to content

303 Woodbury Trnrsvl RdGrenloch, NJ 08032

Built 1930

Last Sale Price
$127,000
Last Sale Date
Jul 13, 2018

Property Information

Block204
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningC
Sq Footage1,208
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,600
34%
Improvement Value:$80,100
66%
Total Assessment$120,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,465+2.9%
2024$4,339+4.7%
2023$4,144+1.5%
2022$4,081-5.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$127,000

From:

To:

Sq Ft1,208DeedBook 5926, Page 162Recorded8/16/2018

Property Sale

Sale
$17,500
DeedBook 1211, Page 1072

Property Built

Built

Year Built: 1930