Skip to content

22 Edgewater AveGrenloch, NJ 08032

Built 1977

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 13, 2023

Property Information

Block207
Lot6
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningC
Sq Footage1,503
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,300
21%
Improvement Value:$171,300
79%
Total Assessment$216,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,762+3.0%
2024$7,537+4.9%
2023$7,186+1.6%
2022$7,073+6.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$48,900
DeedBook 1459, Page 444

Property Built

Built

Year Built: 1977