Skip to content

113 Central AveGrenloch, NJ 08032

Built 1907
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Sep 30, 2024

Property Information

Block208
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningC
Sq Footage3,730
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,100
19%
Improvement Value:$223,000
81%
Total Assessment$274,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,139+2.9%
2024$9,854+4.7%
2023$9,410+1.5%
2022$9,267+22.8%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000
Sq Ft3,730DeedBook 7086, Page 311Recorded11/1/2024

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft3,903DeedBook 5162, Page 300Recorded2/10/2014

Property Built

Built

Year Built: 1907