Skip to content

107 Central AveGrenloch, NJ 08032

Built 1900

Last Sale Date
Feb 14, 2068

Property Information

Block208
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningC
Sq Footage1,404
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$43,000
28%
Improvement Value:$109,800
72%
Total Assessment$152,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,652+2.9%
2024$5,493+4.7%
2023$5,246+1.5%
2022$5,166+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000
Sq Ft1,404DeedBook 7136, Page 58Recorded2/25/2025

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft1,404DeedBook 5374, Page 177Recorded9/29/2015

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 4846, Page 277

Property Built

Built

Year Built: 1900