Skip to content

104 Edgewater AveGrenloch, NJ 08032

Built 1920

Last Sale Price
$119,900
Last Sale Date
Jun 13, 2002

Property Information

Block208
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description3SF
Dwellings1
ZoningC
Sq Footage2,124
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,000
19%
Improvement Value:$188,300
81%
Total Assessment$231,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,556+2.9%
2024$8,315+4.7%
2023$7,941+1.5%
2022$7,820+6.0%
Property History

Property Sale

Sale
$119,900
DeedBook 3432, Page 75

Property Sale

SaleMulti
$86,000
DeedBook 2086, Page 204

Property Sale

SaleMulti
$89,000
DeedBook 1969, Page 93

Property Built

Built

Year Built: 1920