Skip to content

12 Meadow AveBlackwood, NJ 08012

Built 1980

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 19, 1995

Property Information

Block216
Lot24
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningHC
Sq Footage1,198
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,100
13%
Improvement Value:$145,700
87%
Total Assessment$166,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,170+2.9%
2024$5,996+4.7%
2023$5,726+1.5%
2022$5,640-10.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1980