Skip to content

345 Wilson RdBlackwood, NJ 08012

Built 1930

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Apr 30, 2012

Property Information

Block218
Lot12
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage800
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,700
33%
Improvement Value:$73,500
67%
Total Assessment$110,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,076+2.9%
2024$3,962+4.7%
2023$3,783+1.5%
2022$3,726-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 4958, Page 266

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 4758, Page 226

Property Sale

Sale
$30,150
DeedBook 1509, Page 163

Property Built

Built

Year Built: 1930