Skip to content

104 Salem AveBlackwood, NJ 08012

Built 1950

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
May 31, 1994

Property Information

Block220
Lot14
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,612
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,400
29%
Improvement Value:$120,600
71%
Total Assessment$170,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,288+2.9%
2024$6,112+4.7%
2023$5,836+1.5%
2022$5,748+8.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$85,000
DeedBook 2451, Page 33

Property Built

Built

Year Built: 1950