Skip to content

115 Glen AveBlackwood, NJ 08012

Built 1925

Last Sale Price
$105,900
Last Sale Date
Sep 24, 2012

Property Information

Block220
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,716
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,400
35%
Improvement Value:$91,600
65%
Total Assessment$141,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,216+2.9%
2024$5,069+4.7%
2023$4,841+1.5%
2022$4,767+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$105,900
DeedBook 5003, Page 8

Property Built

Built

Year Built: 1925