Skip to content

15 Grenlynne DrGrenloch, NJ 08032

Built 1956

Last Sale Price
$242,000
Last Sale Date
Oct 8, 2021

Property Information

Block223
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningC
Sq Footage2,183
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,300
22%
Improvement Value:$174,200
78%
Total Assessment$224,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,304+4.2%
2024$7,967+10.2%
2023$7,231+1.6%
2022$7,117-0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$242,000
Sq Ft2,183DeedBook 6561, Page 109Recorded10/11/2021

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 3401, Page 117

Property Built

Built

Year Built: 1956